16 czerwca 2013

Trawers Henne Morte - poręczowanie

Niestety okno pogodowe nie było dla nas łaskawe bo w nocy z 11 na 12 czerwca, nad całą okolicą przeszły burze z intensywnymi opadami deszczu.





Ranek 12 czerwca powitał nas jednak słońcem, dlatego pierwszą połowę dnia (już przygotowani do wymarszu z ekwipunkiem a czekając jedynie na opadnięcie poziomu wody w jaskini) spędziliśmy na rozpoznaniu i znaczeniu drogi dojścia do górnego otworu jaskini – co w gęsto zalesionym terenie, pełnym jarów i ostańców skalnych nie było takie proste. Udało nam się uzyskać informacje meteorologiczne, iż bezdeszczowa pogoda utrzyma się do wieczora 13 czerwca. Potem spodziewane są kolejne obfite opady deszczu, stąd też idealnie musimy wstrzelić się w okno pogodowe, by nie utknąć w Henne Morte na dobre z powodu odcięcia przez wzrost poziomu wody.




Wprawdzie nasz Francuz powiedział nam, że główne trudności w związku ze zwiększeniem wody występują w pierwszej, pionowej części jaskini, przy zjazdach równoległych do wodospadów, podziemnych rzekach, wąskich miejscach. Gdy pokonamy tą część w porę dalsze korytarze już w znacznej mierze poziome nie stanowią zagrożenia odcięcia przez wodę.




Pierwsza grupa do Henne Morte wyruszyła 12 czerwca o godzinie 16.00. W skład grupy wchodzą Iza Włosek, Agnieszka Włosek, Krzysztof Jakucy, Bartosz Kołtoński oraz Marcin Sokołowski. Ich zadaniem jest założenie lin (zaporęczowanie) głównego ciągu jaskini do drugiego otworu (realizując trawers głównego ciągu). W wyniku działań zaporęczowano kilkaset metrów studni (większość z nich stanowiło podziemne wodospady), szereg prożków oraz trawersów nad zalanymi meandrami oraz stawami. Dodatkowo dokonano zaznaczenia całego głównego ciągu (tworząc „szlak”) i pozostawiono depozyt sprzętu dla ułatwienia realizacji zadań dla grupy drugiej – której działania zaplanowano na dzień następny. Przeprowadzono również wstępne rozpoznanie hydrologiczne jaskini (analiza oznak historycznych), pod kontem jej ewentualnego zalania lub wezbrania wody w skutek intensywnego opadu deszczu. Dokonano nowych naniesień i uszczegółowień do istniejących planów i przekrojów groty, z których skorzysta grupa druga.



Jaskinia ma charakter „tatrzański” i łączy w sobie urok co najmniej kilku jaskiń Tatr Zachodnich oczywiście w innej skali, jest jaskinią mokrą z przepięknymi kilkudziesięciu metrowymi wodospadami oraz podziemnymi rzekami. Jest wyjątkowo zróżnicowana, posiada zarówno wielkie komnaty jak i małe zaciski , piękne nacieki jak i cudowne jeziora z krystalicznie czysta wodą (niektóre o znacznej głębokości).




Godzinę alarmowa dla pierwszej grupy ustalono na 13.00 dnia 13 czerwca – z jej przekroczeniem zgodnie z procedurami bezpieczeństwa Speleoklubu Dąbrowa Górnicza uruchamiano by działania poszukiwawcze oraz wedle zaistniałej potrzeby ratownicze.




Działania grupy pierwszej zakończono w dniu 13 czerwca w godzinach przedpołudniowych. W następstwie mokrego środowiska działań uszkodzeniu uległ „wodo i wstrząso odporny” sprzęt fotograficzny, który jak widać nie poradził sobie z ciężkimi, jaskiniowymi warunkami. Podczas działań grupy pierwszej tylko raz zaistniała potrzeba sięgnięcia do apteczki po maxibiotic – antybiotykową maść naszego sponsora tytularnego.





O godzinie 12.00 do otworu startowego wyruszyła druga grupa Maxibiotic Challenge SDG 2013, ich zadaniem będzie sprawdzenie ciągów bocznych odchodzących od zaznaczonej i rozpoznanej w nocy trasy oraz zwinięcie części pozostawionych lin przy wejściu górnym. Druga grupa działa pod silną presją czasu wynikającą z ostrzeżeń o opadach deszczu. Dlatego w związku z faktem, pogorszenia pogody już o godzinie 14.30 dnia 13 czerwca (gęsta mgła połączona z małym choć ciągłym opadem deszczu) członkowie pierwszej grupy po uzupełnieniu kalorii oraz nawodnieniu czekają w gotowości do interwencyjnego zabezpieczenia grupy drugiej (jednocześnie prewencyjnie zabezpieczono dwoma speleologami drugi otwór jaskini pod kontem konieczności ewentualnych interwencji lub wsparcia dla grupy drugiej). Osoba odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy w grupie drugiej jest Paulina Wierzbicka, a w ramach całości w tym grupy interwencyjnej Krzysztof Jakucy - Ratownik Medyczny). Z niecierpliwią czekamy na zakończenie działań przez zespół drugi i powrót z jaskini Henne Morte. Czas alarmowy powrotu i/lub kontaktu dla drugiej grupy Maxibiotic Chalenge SDG 2013 został ustalony na dzień 14 czerwca na godzinę 12.00.










Brak komentarzy :

Prześlij komentarz