17 stycznia 2016

Czeskie Skalne Miasto - Skały Adrszpaskie w zimowej scenerii

To aż nieprawdopodobne, by przez długie lata wiedza o Skalnych Miastach, leżących w okolicach Teplic nad Metują oraz Adrspachu, była stosunkowo niewielka. Głównie służyły jako schronienie (przed wojną), czy pustelnia, miejsce ucieczki, wytchnienia. Stosunkowo późno odkryto je dla ruchu turystycznego. Dziś Skały Adrszpaskie wraz z Teplickimi oraz wieloma okolicznymi formacjami tworzą tzw. Czeskie Skalne Miasta. Całość natomiast wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody i stanowi najcenniejszy obszar kompleksu CHKO - Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumowszczyzny. Niezwykle popularne, gdzie mnóstwo jest szlaków dla turystów o różnym stopniu zaawansowania.

Spokojnie mogą wybrać się tu rodzice z małymi dziećmi, osoby starsze - można zrobić przyjemną rundę pomiędzy skałami właściwie nie pokonując żadnych przeszkód w postaci schodów. Oczywiście też na własne życzenie można sobie drogę mocno pokomplikować.

Turystyczna pętla po Skalnym Mieście ma 3,5 km i jest oznaczona kolorem zielonym. Na jego przejście polecali nam zarezerwować trzy godziny, jednakże zanim się pozbieraliśmy i dojechaliśmy tu z Pasterki w kilka aut zrobiło się już stosunkowo późno i całą pętlę na luzie zrobiliśmy w półtorej godziny.

Za wstęp do parku obowiązuje opłata. Należy ją uiścić w ichniejszej walucie. Czesi jednak skrupulatnie wszystko przemyśleli i dla takich jak my, tuż przy wejściu znajduje się kantor. Przelicznika nikt nie starał się nawet skalkulować.

A skały... robią wrażenie. I to ogromne. Mimo tego, że jestem tu już trzeci raz nieodmiennie fascynują mnie - kształty, przepaście, ich wysokość. mam wrażenie, że natura sobie igrała sobie ze skałą, dowolnie i frywolnie ją rzeźbiąc. Na pewno warto zobaczyć ten skrawek świata. A wizytę tutaj można połączyć z równie pięknymi polskimi skałami - Błędnymi Skałami oraz Szczelińcem.

Rynek Słonia


Większa część ekipy w zdjęciu inspirowanym - klasą IVa



Skała Kochankowie - dlaczego tłumaczyć nie trzeba.

Ogrom i niedostępność skał - na które jednak poprowadzone są drogi wspinaczkowe

Brama Gotycka - polecił ją wybudować wraz z całą siecią chodników turystycznych, mostków, kładek i schodów Ludvik Nadherny. Tutaj niegdyś znajdowało się pierwsze wejście w skały. Tędy wkraczamy w najpiękniejszy rejon pętli - wąskie przesmyki, wysokie ściany i labirynty skalne.


Diabelski Most, którego sklepienie liczy 21 metrów!

I jak to załoić?!


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz